Pytania i odpowiedzi

Najczęściej zadawane pytania.

 

Jak korzystać.

W pierwszej kolejności zapoznaj się z instrukcją. Szczególnie z  rozdziałem

 "ZANIM ZADZWONISZ"

(jeśli nie masz instrukcji wejdź na stronę produktu, przewiń w dół  i ściągnij w formacie pdf )

 

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na na najczęściej zadawane ogólne pytania.

 

Gdy już przeczytasz, a nie zaspokoisz swojego głodu wiedzy zadzwoń do nas. Zawsze to lepiej niż uszkodzić sprzęt. Dział wsparcia technicznego działa przez cały tydzień w godzinach od 16 do 20.  

 

Spis pytań:

1. Zgubiłem instrukcję obsługi.

2. Zgubiłem kartę gwarancyjną, dlaczego naprawa nie podlega gwarancji.

3. Nie wiem jak podłączyć urządzenie.

4. Nie można się dodzwonić.

5. Jak podłączyć grzałkę dwufazową, trójfazową.

6. Na wyjściu sterownika (mocy lub zaworu) występuje cały czas napięcie.

7. Wczoraj wieczorem zamówiłem towar a dzisiaj go jeszcze nie ma.

8. Dlaczego w regulatorach jednofazowych przy podłączeniu  odradzacie sterowanie grupowe?

9. Chcę sterować grzałkami wielofazowymi niezależnie, czy sterownik umożliwia takie sterowanie.

10. Chcę samemu zrobić sondę, jak ją podłączyć do złącza RJ45?

11. Czy muszę używać sond? Czy mogę dokupić je później?

12. Co z mitem dokładności PT100 w porównaniu do innych czujników?

13. Dlaczego sondy wskazują różną temperaturę podczas kalibracji w czajniku?

14. Czy sondy ze sterownikiem stanowi całość, ile jest gwarancji na sondy?

15. Sterownik przestał utrzymywać temperaturę?

 

1. Zgubiłem instrukcję obsługi.

Instrukcje obsługi są do pobrania na stronach z produktami.

 

2. Zgubiłem kartę gwarancyjną, dlaczego naprawa nie podlega gwarancji.

Gwarancja jest formą umowy w której zawarte są jej warunki. Nie wiemy np czy gwarancja na dany sterownik była 24, 60 miesięcy czy dożywotnia a także innych warunków. Takimi warunkami są np parametry techniczne. Czy podłączenie 400V pod sterownik jednofazowy jest objęty gwarancją czy nie. Może podaliśmy że napięcie pracy może być 400V.

Jeśli umawiamy się na coś to musimy wiedzieć na co.

 

3. Nie wiem jak podłączyć urządzenie.

W instrukcji obsługi rozrysowane są schematy. Należy zapoznać się z nimi i dopiero potem dzwonić.

 

4. Nie można się dodzwonić.

Posiadamy dużą sprzedaż sterowników. Wielu ludzi dzwoni jednocześnie, przyjeżdżają klienci po odbiór sterowników lub w celu osobistej nastawy parametrów i krótkiego szkolenia, kurierzy itd.

Proszę pamiętać, że telefony funkcjonują od 9 do 20. Jesteśmy ludźmi i też mamy przerwy na ludzkie potrzeby.

W innych infoliniach nawet ogromnych firm automat zapowiada że wszyscy są zajęci i czas oczekiwania wynosi  więcej niż 20 minut. My jeszcze nie mamy, proszę się więc nie wkurzać.

Prosimy też nie dzwonić po 10 razy z rzędu gdyż rozwala się wtedy cała lista połączeń. Proponujemy zadzwonić za 15 minut.

Prosimy o wybieranie właściwych numerów telefonów i we właściwych godzinach. 

Biuro czynne od 9 do 14. Wsparcie czynne od 16-20

Polecamy też maila pamel@pamel.pl 

 

5. Jak podłączyć grzałkę dwufazową.

 

 W celu podłączenia należy zewrzeć przewodem po dwa zaciski jak na powyższym rysunku.

 

6. Na wyjściu sterownika (mocy lub zaworu) występuje cały czas napięcie.

 

Niestety jest to spowodowane nieuwagą podczas podłączania lub zalaniem  cieczą.

Wyjścia w sterownikach są co najmniej dwukrotnie większe. Na wyjściu "plusów" są triaki BTA41 które są przewidziane na 40 AMPERÓW.

Dodatkowo wyjścia posiadają izolację galwaniczną, a nóżka triaka ma WYŁĄCZNIE styczność z Państwa grzałką. Czyli obwód wyjściowy pod względem elektrycznym przypomina stycznik.

Jeśli ktoś nie wierzy to może udać się do zaufanego serwisu elektroniki i spytać o analogiczna sytuację z podłączaniem głośników do wzmacniacza, 99,99999% spowodowane jest złym potraktowaniem wyjścia,  a nie winą urządzenia.

Naprawy takich uszkodzeń są płatne (zryczałtowana opłata 25 zł + koszt podzespołów)

 

 

7. Wczoraj wieczorem zamówiłem towar a dzisiaj go jeszcze nie ma.

 

a)jesteśmy ludźmi, zamówienie w piątek o 15.01 w najgorszym przypadku może być realizowane w poniedziałek o 7. Dla Państwa to 3 dni. Dla naszych pracowników 1 minuta (czas od realizacji do przyjęcia zamówienia)

b)kurierzy odbierają towar ok południa. Żaden kurier nie odbierze paczek o 20 a przynajmniej nie z  Myszkowa, czasami może też nie dotrzeć

c)każdy przewoźnik ma maksymalnie tydzień na dostarczenie przesyłki. Wybranie kuriera nie oznacza że za 5 minut będzie pędzić auto z towarem do klienta i za kilka godzin będzie u Państwa. Kurier oznacza tylko formę wysyłki. Nie jest gwarancją dostawy w 24h

d)Większość urządzeń jest na magazynie. Proszę też zrozumieć, że dajemy Państwu duży wybór np wyjść 12V i 230V. Co oznacza 9 kombinacji produktu (PRD3). Przy 6 cechach robi się kilkadziesiąt wariantów z każdego modelu. A co jak dwóch ludzi zamówi to samo? Standardowe mamy w większych ilościach, niektóre  musimy uzupełniać na bieżąco (dołożenie zdalnego alarmu)

 

8. Dlaczego w regulatorach jednofazowych  odradzacie sterowanie grupowe?

 

Sterowanie grupowe jest przestarzałą metodą sterowania. Niektórzy twierdzą ze jest dokładniejsze. Z praw fizyki wynika że aby osiągnąć rozdzielczość jednego procenta sterownik musi sterować 100 okresami (warunek załączenia w zerze). 100 okresów to ok 2 sekundy. Uzyskanie 50% polega na puszczeniu 50 półokresów a 50 zablokowanie. Przy okresie 20ms oznacza wyłączanie grzałki na 1 sekundę i włączanie na 1 sekundę i tak przez 5 godzin.

Większość instalacji nie wytrzyma takiego pstrykania. Zakładając grzałkę 3,6kW sterownik grupowy szarpie po 16A podczas gdy fazowy jednostajnie pobiera 8A. Pozostałe 8 jest do wykorzystania w domu bez obawy o instalację elektryczną i migotanie.

 

Odnośnie bajki o zakłóceniach w  sterowaniu fazowym. Obciążenie rezystancyjne nie powoduje zakłóceń. Proponuję popstrykać żarówką żarnikową która stanowi takie samo obciążenie. Żelazka, grzejniki elektryczne i wiele innych urządzeń nie ma wyzwalania w zerze. Czy słychać jakieś zakłócenia w radiu?

Oba sposoby sterowania nie powodują zakłóceń, więc analfabetom elektrotechnicznym mówimy NIE!

Producenci ściemniaczy stosują sterowanie fazowe czy grupowe?

W skrócie jeśli kupowałbyś sterownik oświetlania to wolałbyś stałe  światło czy na przekaźniku włącz wyłącz sekunda na sekundę? Spawarkę kupiłbyś transformatorową czy inwerterową? czas na postęp!

 

9. Chcę sterować grzałkami wielofazowymi niezależnie, czy sterownik umożliwia takie sterowanie.

 

Pytanie tylko po co? Z fizycznych właściwości grzałki wynika, że czym mniejsza moc podawana na grzałkę tym większa żywotność.
Sterowanie jednej grzałki np. 50% a drugiej np.90% lub 100% nie ma żadnego sensu. Prowadzi to również do nierównomiernego zużywania grzałek.
Czy chcąc sterować żarówkami w żyrandolu będziesz szukał ściemniacza każdej żarówki osobno czy całego jednocześnie?

Kombinowanie z jedna grzałką podłączaną na stałe a drugą sterowaną również jest bez sensu ponieważ należy pamiętać o wyłączaniu dodatkowych grzałek. W przypadku automatyki sterownik nie wyłączy ręcznie załączanej grzałki np. na koniec procesu.
Wadą jest również przypalanie przez nieregulowaną grzałkę.

 

 

 

 

10. Chcę samemu zrobić sondę, jak ją podłączyć do złącza RJ45?11. Czy muszę używać sond? Czy mogę dokupić je później?

Regulatory temperatury bez sond zachowują się jak regulatory mocy. Można używać ich bez sond i w każdej chili dokupić dodatkowe sondy zyskując na funkcjach urządzenia.

Po podłączeniu sond w dalszym ciągu jest możliwość sterowania ręcznego mocą. Sondy pełnią wtedy funkcje zabezpieczeń temperaturowych.

Sterowniki mogą pracować:

-bez sond jako regulatory mocy

-z sondami jako regulatory mocy z zabezpieczeniem temperaturowym

-z sondami jako półautomaty i automaty,

 

12. Mit związany z PT100 wynika z niedoinformowania ludzi i kampanii marketingowej.

Producenci czujników PT100 podają dokładność pomiaru wynoszącą 0,5 stopnia. Należy jednak pamiętać że są to czujniki analogowe. Błąd pomiarowy  PT100 składa się zatem z sumy błędów:

-błąd czujnika PT100

-błąd przetwornika analogowo cyfrowego

-błąd wynikający z długości przewodów

-błąd wynikający ze źródła odniesienia przetwornika

 

Po zsumowaniu tych wartości wcale nie otrzymuje się lepszych parametrów od innych czujników. Producenci urządzeń pomiarowych opartych na tych czujnikach specjalnie milczą na ten temat.

 

W celu obalenia mitów na temat ściemy ludzi którzy uzyskują dokładność 0,01 stopnia proponujemy zapoznać się z ofertą np kalibratorów temperatury lub pieców laboratoryjnych.

Np

http://www.meraserw.szczecin.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=60Identycznie sprawa wygląda z kalibratorami po kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy.

Jeśli ktoś Wam powie że w urządzeniu za 500 zł ma dokładność 0,01 lub 0,001 stopnia to po prostu nic nie wie na temat pomiaru temperatury.

13. Dlaczego sondy wskazują różną temperaturę podczas kalibracji w czajniku?

Kalibracje domowymi sposobami to bajki. Temperatura otoczenia, różnych przedmiotów jest niejednorodna.

W dużej skali można się o tym przekonać mierząc temperaturę przy podłodze i suficie. 

Niektórym wydaje się że wkładając sondy do czajnika z wodą otrzymują urządzenie do kalibracji. Woda w czajniku nigdy nie ma 100 stopni co wynika z fizyki. Co więcej nawet w swojej objętości nie ma stałej temperatury.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia termograficzne różnych czajników. Jak widać różnice temperatur są dość spore więc kalibracja  domowym sposobem  mija się z celem.

Dla dociekliwych proponujemy sprawdzić ceny i dokładności kalibratorów przemysłowych. Przy cenie kilku  tysięcy oferują dokładności 0,5 stopnia.

Jeśli ktoś uważa, że czajniczek z wodą jest dokładniejszy od np kalibratora Fluke 9100S to może tak uważać, chociaż prawda jest inna.

http://www.meraserw.szczecin.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=60 Identycznie sprawa wygląda z kalibratorami po kilkanaście kilkadziesiąt tysięcy.

Jeśli ktoś Wam powie że w urządzeniu za 500 zł ma dokładność 0,01 lub 0,001 stopnia to po prostu nic nie wie na temat pomiaru temperatury.

 

14. Czy sondy ze sterownikiem stanowi całość, ile jest gwarancji na sondy?

Sondy są dodatkowy akcesoriami i podlegają naturalnemu zużyciu. Dlatego na te elementy obowiązuje gwarancja standardowa (nie 5 letnia)

Dodatkowo należy pamiętać że sondy gwintowane stanowią całość. Nie należy wyrywać czujników z metalowych osłon.

Skutkuje to utratą gwarancji.

Od 09.2021 wszystkie sondy posiadają plombę gwarancyjną określającą datę produkcji. Zniszczenie plomby uznawane jest za zatarcie znaków identyfikujących produkt.

 

15. Sterownik przestał utrzymywać temperaturę?

 

Sterownik nie jest skomplikowanym urzadzerniem I nie może się nagle rozregulować.

Wpływ na stabilność temperatury mają:

 

-napięcie zasilające (zimą spada do 200V (ogrzeawnie) , latem wzrasta do 260 (fotowoltaika)

 

-temperatura zewnętrzna (lato, zima)

 

-wymiana materiałów w kolumnie (zmywaki) , zabrudzenia kolumny, lub sposób ułożenia sprężynek lub zmywaków.

 

Jedynymi zmiennymi są otoczenie oraz mechanika kolymny. Prosimy z tego powodu nie przesyłać sterownika na reklamację. Parametry takie jak np moc minimalną w ciągu kilku lat powinien regulować użytkownik dostosowując do zmian. Jeśli sterownik jest sprawny tzn reguluje moc to my nie jesteśmy w stanie ustawić go na warsztacie do nieznanej kolumny, a każda jest inna.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl